503 Service Unavailable hatası sunucu taraflı hatadır. Yani bu hata sizden değil erişmek istediğiniz web sunucudan kaynaklanıyor demektir.

Bu hatayı siz düzeltemezsiniz. Sunucu gecici olarak sorun yaşıyor olabilir.

503 Service Unavailable hatasının kullandığınız tarayıcı ile ilgisi yoktur. 503 Service Unavailable hatasının anlamı sunucu üzerinde çalışan web hizmetinin durmuş olduğu ve şuanda kullanılamaz olduğudur.

Muhtemel olarak geçici bir durumdur ve sunucu yöneticisi servisi yeniden başlattığında veya sorunu giderdiğinde web sitesi tekrar erişilebilir olacaktır.

Web sunucusu servis dışı kalma hataları sunucu üzerinde çalışan Web Server yazılımına göre

Http/1.1 Service Unavailable
HTTP Server Error 503
HTTP Error 503
Error 503 Service Unavailable
503 Error
HTTP 503

mesajlarından biri ile karşınıza gelebilir.

Eğer Hotspot Shield, UltraSurf, TunnelBear, ExPat Shield, Cyberghost VPN gibi bir VPN yazılımı kullanıyorsanız hatanın sebebi bu yazılımlar da olabilir.

VPN programı, web proxy’sine benzer şekilde gizlilik koruması ve yasaklı sitelere erişim sağlar. Fakat, Hotspot Shield VPN gibi VPN programları web proxy’sinden çok daha geniş kapsamlı bir güvenlik ve gizlilik sağlar.

Hotspot Shield, UltraSurf, TunnelBear, ExPat Shield, Cyberghost VPN veya benzer bir proxy, VPN yazılımı sizin doğrudan internete erişimeniz yerine başka bir sunucu üzerinden sizi internete çıkartır.

Bu sunucularda sorun olursa 503 Service Unavailable hatası alırsınız. Bu yazılımları kapattığınızda veya kaldırdığınızda sorun çözülür.

Bir önceki yazımız olan Seo Hosting Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde seo hizmetleri, Seo Hosting ve Seo Hosting Nasıl Yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.